Lukáš Budínský

Lukáš Budínský, sportovní fotograf
Fotograf Lukáš Budínský

K fotografování jsem se dostal před více než 20 lety díky přítelkyni, pro kterou bylo fotografování vždy více než jen záznam do rodinného fotoalba. Při toulkách krajinou jsme se střídali o klasickou kinofilmovou zrcadlovku a těšili se na výsledky, které po pár dnech dorazí z fotolabu. Postupně se z koníčku stala práce, ale to důležité zůstalo. Touha objevovat nové možnosti a posouvat hranice onoho prostého “zachycení okamžiku”.

Jak se ze mne stal sportovní fotograf? Miluji hory, kopce, slunce, sníh, pohyb a osamělé stezky. Fotografování sportu je pro mne skloubením většiny těchto celoživotních lásek. Vždy mi v krajinných fotografiích něco podstatného chybělo. Co to bylo jsem objevil až před několika lety, když jsem se začal aktivně věnovat právě fotografování sportu. Podmanil si mne horský běh na extrémně dlouhé vzdálenosti – ultra trail. Ten spojuje krásu, sportovní výkony a lidské příběhy.

Focení jedinečných okamžiků při outdoorových sportech jde v ruku v ruce nutností udržovat sám sebe v pohybu a dostatečné kondici. Objevování nových atraktivních lokací vyžaduje stejné úsilí jako přizpůsobování se aktuálním podmínkám při sportovních akcích. Fotografování v noci, během sněhových vánic i v letních průtržích je podobně náročné jako absolvování ultratrailů.
Snažím se pozdvihnout kvalitu sportovní fotografie v disciplínách, které ještě nejsou v plné míře deformovány komercí a profesionalizací. Založil jsem a rozvíjím projekt sportshots.cz.

Postupně rozvíjím spolupráci se všemi významnými tuzemskými médii zaměřenými na běh, pomáhám organizátorům zvyšovat kvalitu a povědomí o jejich závodech nebo tréninkových kempech, fotím ambasadory významných sportovních značek jako Inov-8, Kari Traa, Dynafit či Salewa.

Díky rozrůstající se rodině je mou druhou vášní rodinná fotografie. Mým ateliérem je Valašsko, které od jara do zimy nabízí dokonalou kulisu pro příjemné rodinné fotografie plné pohody. Mými klienty jsou rodiče, kteří si našli cestu k přírodě a předávají ji na další generace.

Lukáš Budínský

Mé projekty

Sociální sítě