Posted on

Lysá hora nedá nic zadarmo

Had světel na Lysou Horu, Prodej fotoobrazů Dlouhá Trať, Fotograf Lukáš Budínský, podpora Mamma HELP

Lysá hora, přezdívaná jako královna Beskyd, působí jako magnet. A je jedno, jestli jste běžec, turista, cyklista nebo fotograf. Nezaměnitelný vrchol s vysílačem viditelný z mnoha stran leží na trase mnoha závodů.

Lysá hora – 24 hodinový závod LH24

I přes drsné zimní podmínky mne vždy lákal extrémní závod 24 hodin na Lysé hoře. Nejzajímavější je na něm bezpočet příležitostí k zajímavým fotografiím. Běžci vytvoří nekonečný had a to i v těch nejlepších časech na fotografování (kolem východu a západu slunce). To, že nespočet příležitostí neznamená vždy dostatek použitelných fotografií jsem zjistil hned na při první příležitosti.

foto lh24 při sněžení, fotograf Lukáš Bdínský
První návštěva Lysé hory a LH24 – sněhová vánice, není vidět na krok, technika mrzne…

Lysá hora – tenkrát poprvé a podruhé

Vybaven novým externím bleskem s vidinou nezapomenutelných fotografií z vrcholu Lysé jsem se vydal na svůj první závod. Plán zněl jasně – proti proudu závodníků na vrchol, nafotit je při západu slunce, hurá dolů a domů. No Lysá hora byla proti. Zatímco jsem z Ostravice vycházel po suché silnici, nad Lysou se kupily mraky a po obědě se protrhla peřina. Vydržel jsem do setmění, na vrchol nemělo cenu chodit. Díky mokrému sněhu mi zcela zamrzla technika, objektivy přestaly ostřit i blesk bleskat. Ale jako trénink to nebylo špatné. Napodruhé to vyjde lépe.

abstraktní foto, LH24, fotograf Lukáš Budínský
Díky nespolupracující technice jsem se dal na abstraktní umění. Ale není to vůbec špatné což?

Nevyšlo. Byl jsem mnohem lépe připraven. Nepromokavý obal na foťák i objektiv, nové blesky, lepší oblečení. Dokonce ubytování téměř na trati závodu. No a padla mlha. Nebo možná mraky sestoupili nížeji. Z vrcholu tedy nebylo zase nic. Alespoň trochu zimní podmínky a námraza na stromech.

zimní Lysá hora při závodu LH24, Lukáš Budínský
Druhá návštěva a Lysá hora opět nepustila na vrchol. Ale tentokrát i v lese zajímavé podmínky

Lysá hora do třetice to vyšlo

Teprve před třetí návštěvou Lysé hory slibovala předpověď počasí úspěšnou výpravu. Už jsem nic nenechal náhodě. Ubytování přímo na vrcholu, zcela nová, mrazu i vodě odolná technika, záblesková světla a šerpa na vytažení všeho až nahoru 🙂 A opravdu to přišlo. Nádherný západ slunce, dokonale průzračná hvězdná noc, dech beroucí východ slunce s mlhou v údolích, nepřítomné výrazy závodníků… co víc si můžete přát.

Západ slunce na Lysé Hoře při závodě LH24. Prodej fotoobrazů Dlouhá Trať, Fotograf Lukáš Budínský, podpora Mamma HELP
Západ slunce na Lysé Hoře při závodě LH24
Noční běžec na Lysé Hoře, Prodej fotoobrazů Dlouhá Trať, Fotograf Lukáš Budínský, podpora Mamma HELP
Noční běžec na Lysé Hoře

Východ slunce z Lysé Hory, Prodej fotoobrazů Dlouhá Trať, Fotograf Lukáš Budínský, podpora Mamma HELP

Východ slunce z Lysé Hory

Had běžců na Lysou Horu, Prodej fotoobrazů Dlouhá Trať, Fotograf Lukáš Budínský, podpora Mamma HELP
Had běžců na Lysou Horu

Splnil jsem si všechny vize a mám unikátní fotografie, které je těžké opakovat. Můžete stokrát fotografovat Lysou horu, ale jen jednou do roka ji můžete mít s hadem světel mířících k vrcholu. A jen jednou za deset let vám k tomu vyjde i počasí. Nevýhodou je, že “mám splněno” a již mne tam nic tak neodolatelně netáhne. Ale já si zase něco vymyslím 🙂

Koupit fotoobraz

Nezapomeňte, že fotografie a fotoobrazy jsou tu od toho, aby pomáhaly. Jak a proč můžete pomoci se dozvíte třeba zde…

Také si můžete prohlédnout kompletní FotoStory z LH24 2017!

Posted on