Dlouhá trať – o projektu

Projekt a výstava “Dlouhá trať” přináší výběr fotografií z náročných horských běhů fotografa Lukáše Budínského. Veškerý zisk z prodeje fotoobrazů bude darován neziskové organizaci Mamma HELP.

Proč Dlouhá trať?

Dlouhá trať. Mnozí z vás si představí běh v nádherných horských scenériích. Náročný a přesto tak opojný, že i přes bolest celého těla vás nutí dál ukrajovat kilometr za kilometrem. Sáhnout si až na dno svých sil, stanout na nebe se dotýkajících vrcholech a poté seběhnout do malebného údolí. Po příjemné regeneraci je tělo i hlava připravena na další dlouhé dobrodružství.
Ale existují i dlouhé tratě, na které se nepostavíte dobrovolně. Diagnóza rakoviny prsu se řadí mezi ně. Krásu hor vystřídá sterilní nemocniční prostředí, bolest těla není ničím kompenzována a místo vrcholů se může dostavit psychické dno. Právě pro to je tu nezisková organizace Mamma HELP, která pomáhá pacientkám a jejich rodinám překlenout nejtěžší období od diagnózy až po návrat do normálního života.

Emelie Forsberg, GlenCoe Skyline, Prodejní výstava Dlouhá Trať, Fotograf Lukáš Budínský
Emelie Forsberg, GlenCoe Skyline

Kdo za tím stojí a proč?

Za nápadem pomáhat prodejem fotografií stojím já – Lukáš Budínský. Za roky, které jsem věnoval fotografování nejnáročnějších horských závodů, jsem byl svědkem mnoha silných příběhů. Za většinou z nich stály ženy, které se dobrovolně postavily proti živlům, horám, přírodě i vlastnímu tělu. Nic mne však nepřipravilo na to, že jednoho dne sám budu účastníkem nedobrovolného boje ve svém nejbližším okolí. Nechci jen tak bezmocně stát a nechat tisíce fotografií ležet bezúčelně v šuplíku. Věřím, že si jako fotoobrazy naleznou cestu do Vašich obýváků, prodejen či kanceláří a umožní podpořit ty, kteří opravdu pomáhají v nouzi.

Malofatranská 100, Prodejní výstava Dlouhá Trať, Fotograf Lukáš Budínský
Malofatranská 100